menu

VÝLETY ZA POZNÁNÍM OSTROVA

Mauricius nabízí řadu krásných a zajímavých míst, které se můžete vypravit obdivovat buďto  během oranizovaného výletu s průvodcem, či na vlastní pěst, když si půjčíte auto. Nezapomeňte jen, že se na Mauriciu jezdí vlevo.

Botanická zahrada Pamplemousses 

Královská botancká zahrada je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Mauriciu, má téměř nekonečnou rozlohu, a může vám zabrat víc než týden, než ji stihnete projít celou.
Nachází se v blízkosti hlavního města Port Louis a naleznete zde přes 650 druhů rostlin, mezi nimiž jsou známé baobaby, obří lekníny, desítky léčivých rostlin, veliká zahrada s kořením a mnoho dalších zajímavostí. U vchodu do zahrady jsou vám k dispozici průvodci, kteří nabízejí kompletní prohlídku.

Mauricius - botanická zahrada

 


Hinduistické posvátné jezero Grand Bassin

Posvátné jezero je nejdůležitějším poutním místem pro mauricijské hinduisty. Pověst o jeho vzniku vypráví, že když bůh Šiva se svou ženou Páravatí létali na květinovém koberci nad Zemí, učaroval je ostrov ve smaragdovém moři. Šiva tehdy nosil na hlavě indickou řeku Gangu, aby chránil svět před povodněmi. Při přistání na Mauriciu mu z hlavy vystříklo několik kapek do kráteru a vzniklo jezero. Ganga byla nešťastná, že musí svou vodu zanechat na neobydleném ostrově. Šiva ji utěšoval, že v budoucnu budou lidé k jezeru vykonávat poutě a zdejší voda se stane posvátnou. A tak se také stalo. Hinduisté z celého Mauricia přjíždějí každý den v hojném počtu s celými svými rodinami. Modlí se u jezera i ve zdejších pestrobarevných chrámech, které u jezera vznikly. Jednou za rok, během svátku Maha Šivaratri přichází ke Grand Bassin najednou dokonce půl milionů věřících. Je to nejmasovější hinduistický svátek mimo území Indie. Na místě vykonávají poutníci obřad pula, při kterém zapalují na břehu jezera vonné tyčinky a obětují bohům pokrmy a květiny.


Mauricius - jezero Grand Bassin

Jen pár minut jízdy od Grand Bassin najdete čajové plantáže Bois Chéry. Může tu navštívit malou továrničku, museum čaje nebo čajovnu, kde si užijete ochutnávku zdejších lahodných čajů.


Národní park Black River Gorges

Rokliny Černé řeky, jak se v překladu jmenuje jediný národní park ve vnitrozemi Mauricia, tvoří hluboké rokle, strže a hory, které jsou hustě zalesněné tropickými lesy. Ty jsou domovem více než 300 druhů rostlin a 9 druhů ptáků, kteří žijí pouze na Mauriciu. Parkem můžete projet autem a udělat si cestou zastávky na místech, které umožňují fantastické výhledy na dramaticky zvlněnou krajinu v oblasti nejvyšších hor ostrova.

Mauricius - Black River Gorges National Park

 


Chamarel - vodopád
a rum

Nedaleko vesnice Chamarel vykouzlila příroda nejkrásnější vodopád na Mauriciu. Říčka St. Denis padá ze skalního převisu do nitra kráteru a vytváří více jak sto metrový vodopád Chamarel. Vodopád a nedaleká Sedmibarevná země leží na soukromém pozemku, a tak se tu vybírá vstupné, které činí v přepočtu cca. 60 Kč. 

Mauricius vodopád Chamarel

U vesničky Chamarel se nachází stejnojmená destilerka La Rhumerie de Chamarel, odkud pochází nejlahdnejší rum. Budete mít možnost prohlédnout si zdejší továrnu a seznámíte se s procesem výroby rumu a na konec budete mít možnost také ochutnat všechny druhy zdejších vyráběných rumů.

 

Země 7 barev (7 Coloured Earth)

Unikátní místo připomíná měsíční krajinu, která leží uprostřed bujné tropické džungle. Sedmibarevná země byla propagovaná jako vůbec první turistická atrakce Mauricia již od 60. let 20. století. Zemský povrch tu tvoří červená, hnědá, fialová, zelená, modrá, purpurová a žlutá barevná mozaika. Má se za to, že sedmibarevnou zemi tvoří sopečný prach bohatý na minerály a její barvy vznikly při nerovnoměrném chladnutí roztavené lávy. I přes časté tropické lijáky zdejší barevné kopce nepodléhají erozi. Tento zvláštní fenomén nebyl nikdy jednoznačně vysvětlen. U Sedmibarevné země se setkáte také s želvami obrovskými, které tu žijí ve stínu stromů.

Mauricius - země 7 barev

 


Curepipe a Floreal
aneb shopping

Curepipe  je nejvýše položené město na Centrální planině ostrova Mauricius. Díky poloze 550 metrů nad mořem je tu příjemné klima. 

Hlavním důvodem Vaší zastávky v Curepipe jsou především nákupy. Unikátní jsou v Curepipe dílny, kde můžete pozorovat, jak se podle dobových plánů vyrábějí repliky historických modelů lodí (ship models), se kterými se plavili slavní mořeplavci, objevitelé, obchodní výpravy i piráti. Pokud budete mít zájem, jeden z hotových modelů si můžete koupit. V obchodně Vám ho zabalí, aby jste vzácný suvenýr dovezli v původním stavu až domů. Neznámější dílny, kde se vyrábějí repliky slavných lodí jako je Bounty, Victory nebo i Titaniku jsou Voiliers de L´Océan. Výroba jediné lodi představuje až 400 hodin práce! Trup z teakového nebo mahagonového dřeva vyrobí většinou muži, lanoví a plachty zase ženy. Plachty i lana se namáčejí do čaje, aby vypadaly autenticky.

Mauricius - výroba lodí

 

To že se vyplatí kupovat přímo u zdroje platí samozřejmě i pro značkovou módu. Atraktivní jsou především tzv. factory shops, tedy obchody, které mají přímo od textilní továrny licenci prodávat kvalitní oblečení, které se přímo na Mauriciu šije, své butiky zde má řada světových modních značek, které tady nakoupíte mnohem výhodněji než v Evropě – Armani, Hugo Boss, Cerutti, Poncini, Polo-Ralph Lauren, Lacoste a mnoho dalších.

Ve městě Floreal naleznete celé centrum obchodů se šperky, drahými kameny a s módou.
Objevíte zde neuvěřitelnou škálu pestrobarevných nádherných látek, vyšívaných přehozů, potahů a oblečení včetně těch tradičních.

 


Sopečný kráter Trou aux Cerfs

Nedaleko od centra města Curepipe objevíte vyhaslý sopečný kráter Trou aux Cerfs. Je 100 metrů hluboký a po obvodu měří asi kilometr. Kráter uvnitř pokrývá hustý les, ale z jeho okrajů se vám naskytnou krásné výhledy na Centrální planinu ostrova Mauricius s nádherným panoramatem tvořeným pravidelnými kužely vyhaslých sopek.

Mauricius - vulkán Trou aux Cerfs


Port Louis - návštěva hlavního města

Port Louis je město plné vuní, čilého ruchu, lidí všech národností, barvy pleti i vyznání. Je to multikulturní centrum, kde se na malém prostoru nekolika desítek ulic koncentruje fascinující svět hned z několika kontinentu – Asie, Afriky i koloniálních dob, kdy tu pusobili Evropané.

Port Louis má čtvrti islámské, hinduistické, křesťanské, čínské a kreolské. Najdete tu mešity, hinduistické chrámy, čínské pagody a katolické kostely i staré budovy z doby, kdy tu vládli Francouzi a Britové. To vše leží jen pár kroku od sebe na jedné straně ohraničené moderním nákupním centrem Caudan Waterfront na břehu Indického oceánu na druhé vysokými horami.

Nejvíce autentické místo je Hlavní tržnice (Central Market), kde se prodává vše od čerstvých ryb, darů moře, až po suvenýry, hedvábí nebo léčivé bylinky vhodné jako afrodiziakum, proti obezitě nebo koktání…vše podle tradičních indických receptur. Nedaleko od tržnice navštivte Čínskou čtvrt (Chinatown) s destíkami obchůdků a restaurací. Projděte se po velkolepém bulváru Place S. Bissoondoyal lemovaném palmami, které vedou od oceánu až k soše královny Viktorie stojící před krásnou koloniální vládní budovou. Blue Penny Muzeum je jediné místo, kde pohromadě najdete dve nejvzácnejší známky světa: „červený“ a „modrý Mauricius“. Vznikly roku 1847, kdy popletený rytec nechal na známku natisknout nápis „Post Office“ místo „Post Paid“ a manželka tehdejšího britského guvernéra stačila nekolik desítek zkažených výtisků odeslat. Z chyby se stal filatelistický unikát, který dnes sběratelé cení na miliony dolarů.

Mauricius - hlavní město Port Louis

 


Cukrová plantáž Domaine Les Pailles

Jen pět kilometrů na jih od Port Loius byla přeměněna bývalá cukrová plantáž na kulturní centrum Domaine Les Pailles. Uvidíte tu repliku cukrovaru s názornými ukázkami zpracování cukrové trtiny na lisu poháneném býkem, navštívíte funkční palírnu rumu a na procházce zahradou s kořením se dozvíte čím vším si mužete vylepšit vaření.

Pro ty nejmenší návštěvníky, aby  lépe pochopily proces výroby cukru, zvolil cukrovar dva maskoty (živočichy typické pro ostrov), kteří je budou po celou dobu provádět a bavit.

Přímo na plantáži najdete v tradičním koloniálním domě vyhlášenou restauraci Clos St. Louis, kde doporučujeme ochutnat speciality kreolské a francouzské kuchyne.

 


Koňské dostihy

I když byste to možná vůbec nečekali, dostihy se mezi místními obyvateli těší velké oblibě. Závody koní tady totiž mají dlouholetou tradici. Mauricijský dostihový klub byl založen roku 1812 a jeho závodiště je nejstarší na jižní polokouli a druhé nejstarší na světě! Konkrétně je řeč o dráze Champ de Mars v Port Louis. Dostihová sezóna trvá na Mauriciu od května do prosince, přičemž každý závod, který se zde běží, je pro místní velkým svátkem. Určitě tato podívaná stojí za to!

Mauricius - koňské dostihy

 


Grand Baie - Saint Tropez Indického oceánu


Městečko Grand Baie bývalo dříve jen ospalou rybářskou vesnicí, avšak dnes připomíná živé stredisko na francouzské riviére. Jsou zde butiky se značkovým oblečením, desítky restaurací a noční život. Máte-li rádi cvrkot a zábavu, jste tu na správné adrese.