menu

HINDUISMUS NA MAURICIU

Hinduismus je po křesťanství a islámu třetí nejrozšířenější náboženství na světě. Celkem ho vyznává cca miliarda lidí, ale není klasickým náboženstvím v pravém slova smyslu, ale určitým způsobem života, kdy vyznačuje všechny rozmanité filosofické směry a náboženské koncepty (vyjma invazních náboženství - islámu a křesťanství), kterými už od nepaměti žijí obyvatelé Indického kontinentu a které se vyznačují především vírou v reinkarnaci a karmu.

Název Hinduismu pochází z perského slovního kořene hindu (حندو), v sanskrtu sindhu (सिन्धु), což je název řeky Indus. Muslimští Peršané slovem hindu označovali nemuslimské obyvatelstvo, žijící za řekou Indus. Je to v principu podobné označení, jako u křesťanů v Evropě bylo slovo pohan pro obyvatelstvo nekřesťanské.

Hinduismus převládá mimo Indii také v Nepálu a na Mauriciu, významné menšiny najdeme v Bangladéši (9,35%), na Srí Lance (9,3%), v Surinamu, Guyaně, Malajsii, na Fidži (47%), Trinidadu, v Indonésii a v Jihoafrické republice. V Evropě žije cca. milionová hinduistická komunita (1,8%) ve Spojeném království.

Mauricius hinduismus


Na Mauriciu hinduismus převládá a je zde velmi mnoho hinduistických chrámů. Chrámy jsou nádherně zdobené se spoustou soch, sošek a obrazů nejen hlavních bohů Brahmy, Višnu a Šivy, ale také dalších hinduistických božstev. S hinduistickými chrámy se na Mauriciu budeme setkávat na každém kroku.

Legenda praví, že v pradávných dobách letěl bůh Šiva nad světem a na ramenou nesl posvátnou řeku Gangu. Nad malým ostrůvkem v Indickém oceánu byl tak uchvácen jeho krásou, že se neopatrně naklonil, aby lépe viděl, a šplíchl Gangu na ostrov. Ten ostrov se jmenuje Mauricius a jezero, které místní hinduisté uctívají jako pramen Gangy se nazývá Grand Bassin.

Mauricius hinduismus

Velmi významným festivalem je březnová hinduistická slavnost Maha Shevaratree, oslavující boha Šhivu.